Головень на ріці

Ловля головня на Дністрі. Аналіз сезону 2016

Сезон 2016 року для мене видався найбільш успішним в плані ловлі головня. Справа в тому, що в цьому році я багато часу рибалив на р. Дністер, де ця риба досить розповсюджена і є можливість гарно її половити. За сезон вдалось вговорити не одного хорошого лобастого. Але цей період варто поділити на певні відрізки часу, які відрізнялись різними умовами ловлі, зміною поведінки риби і її уподобань. І от мені хочеться описати кожен з таких проміжків і описати свої спостереження. Вірю, що цей матеріал стане в нагоді любителям ловлі головня не тільки на Дністрі, а й в інших водоймах.

Про що ви дізнаєтесь зі статті:

  • Перспективні місця для ловлі
  • Кращі приманки для кожної пори року
  • Де стоїть, чого хоче і на що реагує трофейний головень
  • Які можуть виникати нюанси і як їх використати в користь

Коротко про місця ловлі

В свій час я дуже часто рибалив на невеликих річках, де головня було в достатній кількості. Саме там я навчився полювати за ним з воблерами. Але на сьогодні займаюсь таким видом спінінгової ловлі найчастіше на р. Дністер, яка точно відрізняється від малих річок.

Рибалю переважно на частині ріки біля м. Заліщики Тернопільської області. Саме тут проходить межа між Тернопільською і Чернівецькою областями. Дністер тут є своєрідний. Це вже далеко не гірська річка, яка бурхливо несе свої води у вузьких межах. Тут не зустрінеш на березі лісів. Дерева не нависають у великій кількості над водою і головень не завжди притримується класичних точок, де в воду з гілок може впасти якийсь корм.

Та це і не широка ріка з величезними глибинами, що можна спостерігати ближче до Дністровського водосховища. Тут не спостерігаються явно виражені бровки, на яких завжди стоїть риба. І вода тут ще тече досить швидко. На більшості ділянок не вдасться гребти руками проти течії. А якщо і так, то залишишся на місці.

Рыбалка на Днестре

На Дністрі в моїх краях можна зустріти багато перекатів, де головень часто чекає на корм, який пливе згори. Дно всипане камінням різного розміру. Можна також знайти ділянки, де на дні лежать великі валуни, які скотились в свій час з гори. Часто такі каменюки досягають розміру легкового автомобіля, а то і більше.

Спостерігаються також коси, намиті природнім і не дуже шляхом. Є декілька тихих і мілководних заплав, а також парочка глибоких ямок.

Якщо бути лаконічним, то на відрізку в декілька кілометрів можна знайти досить цікавих місць для ловлі головня і не тільки його. Але склалось так, що саме ця риба в сезоні 2016 показала себе з найкращої сторони в плані риболовлі, не залишивши шансу навіть всюдисущому окуню.

Отже, перейдемо до справи. Як, де і коли ловився головень в риболовному сезоні 2016 на р. Дністер?
[adsense]

Перше тепле сонце – перший головень. Березень

На Дністрі в цьому році лід зійшов ще в лютому місяці. З того часу я періодично виходив на річку, щоб постійно бути в курсі настроїв риби. В березі ще стояли натасовані брили льоду, але з них вже було цілком комфортно ловити спінінгом.

Пам’ятаю, в той період знайшов декілька стоянок окуня і вивчив його поведінку. Вдавалось непогано ловити «матросів». При цьому в прилові практично кожен день був якийсь з «білих хижаків». Найчастіше на мої силіконові приманки спокушався невеликий жерех, та були моменти, коли в руках вдавалось потримати головня чи вирозуба. На вобл ери тоді риба не реагувала. І от цей «білий хижак» був скоріше випадковістю, аніж закономірністю.

А ловитись більш-менш стабільно головень почав приблизно на початку березня місяця. На той час порівняно велика вода зійшла вниз і на поверхні з’явились невеликі коси біля мілководних ділянок. Щоб дістатись до них, треба було часто переходити по воді. Я ж не є прихильником прогулянок в холодних гумових чоботах по ще досить зимній воді. Тому чекав, поки вода впаде ще більше.

За ці дні виявив деяку закономірність на річці. Коли проходиш по мості, зверху чітко спостерігаєш групки невеликого головня, які крутяться практично під поверхнею води. Але збираються вони не всюди. Рибу можна було спостерігати лише в тих місцях, де була мінімальна течія, або її не було взагалі. При цьому біля такої тихої води обов’язково мала бути стрімка течія. Головень наче тяжів до швидкої води, але при цьому тримався строго на її межі, там, де було значно спокійніше.

Ловля головня воблерами

Здогадуюсь, що перше тепло від сонця в ті дні вже трохи прогріло воду на спокійній ділянці і головень виходив туди грітись. А тримався швидкої течії тому, що саме нею несло корм, який можна було підбирати на межі тихої і бурхливої води.

І от коли в черевиках можна було залізти на одну косу, я відразу помчав туди. Чомусь я був більш ніж впевнений у хорошому результаті. На велику рибу я не розраховував, та невеликого головня хотілось половити.

Що запропонувати головню в такий час? Логічно, як і кожна риба, він зараз не є дуже активним і не буде летіти стрімголов за швидкою і великою здобиччю. Тому оптимальним варіантом були невеликі коливалки. І справді, головень активно реагував на легку металічну приманку. Найкраще в мене в той період вистрілили блешні Crazy Fish SOAR 1.8g.

Ловля головня на коливалку

Та от за моїми спостереженнями на дрібні коливалки клює виключно дрібний головень на Дністрі. В даному випадку риба в 100 грам була максимумом, якого вдавалось досягти з подібними приманками. Треба було шукати підхід до трохи більшої риби. І для мене очевидно, що вирішити проблему можна лише за допомогою воблера.

Вже не перший сезон на різних річках в мене є незмінний фаворит для початку весни в ловлі головня. Воблер Strike Pro Baby Pro в кольорі 146 (золотистий) – панацея для ранньої весни в моїй коробці. Саме на нього вдавалось видурити рибу в районі 300 грамів, що в дану пору року є досить хорошим результатом.

Чому саме цей колір? Не знаю. За спостереженнями саме він збирає найбільше головня у визначений період, хоча в другу пору року я б таке забарвлення не вибрав. Перевірено, що дана модель в інших кольорах не працює настільки добре с стабільно в період ще холодної води на початку сезону. Здається мені, що справа в блиску приманки на сонячному промінні. До речі, в похмурі дні такої пори року головень ловиться куди гірше, аніж в сонячні.

Baby Pro 146

А тепер щодо моделі. Чому саме вона така робоча? По-перше, розмір самої приманки підходить найкраще. Невеликий воблер, скоріш за все, імітує жучків, які після зимової сплячки необережно впали в воду і хочуть вибратись на поверхню. Або ж маленьку сонну рибку, яка снує собі туди-сюди і не думає, що її можуть з’їсти. А от рибі в цей час треба швидко відновити ресурси енергії після зими, не затрачаючи цю ж енергію на полювання. Тому така приманка стає для неї легкою здобиччю.

Чи пробував я інші подібні воблери? Так. Є багато цікавих моделей і бюджетного сегменту і більш дорогі, але чомусь саме Baby Pro в мене ловить не перший сезон краще інших.

Збільшуємо розмір. Квітень

Все класно. Риба знайдена, реагує на подані приманки, ловиться і приносить задоволення. Багато хто зупиняється на цьому і продовжує так ловити без всіляких змін. Я ж надаю перевагу постійним пошукам чогось нового і досягненню поставленої мети. Вже за вікном квітень, а я трофейного головня ще не бачив. Непорядок.

В 2016 році мені вдалось саме в квітні місяці, коли вода ще була досить прохолодною, взяти свого першого в сезоні головня біля 1кг. Чесно кажучи, вагу з собою не ношу. Приблизно орієнтуюсь по розміру риби «на око». Тому риба на фото може мати чесну вагу меншу або більшу.

Трофейний головень

Так от, ловив я на все тих же точках, де спокійна вода межувала з бурхливою. Головень все ще продовжував триматись тут. Перевірка перекатів дала зрозуміти, що «лобатого» шукати тут ще немає сенсу. А от приманку я підібрав досить спонтанно.

Мене перестали задовольняти головні по 100-300 грамів. Хотілось чогось справді достойного. А для достойної риби потрібна така ж приманка. Коли я був ще маленький, а дерева великі, мудрий дядько казав нам з братом: «На малого хробака клює мала риба, а на великого — велика». Так і тут – треба було збільшувати розмір приманки.

Головень на Головастик

Ще одним фактором, який зіграв на користь збільшення, став вітер. Щоб доставити приманку в потрібну точку треба було постаратись. Спочатку в рух пішли більш тяжкі та об’ємні коливалки. Але вони приносили лише холості покльовки. Дрібний головень грався з ними і буцав головою. Він не хотів їх їсти, просто відганяв.

Тоді я заліз в свою коробку з воблерами. Зразу почав шукати кренки, адже у весняну пору року вони значно виграють у мінноу чи шедів. В око впав тонучий Головастик КИТ від вінницького майстра вагою в 4 грами. А повірив я в нього відразу, як закинув перший раз. Політ приманки мене, чесно кажучи, дуже приємно вразив. Тепер треба було спокусити приманкою рибу.

Вінницький головастик

В принципі, довго чекати не довелось. Правильну проводку я підібрав дуже швидко, а з часом лише впевнився в ній. Після падіння на воду починав дуже повільну підмотку. Темп був такий, що воблер тримався у своєму горизонті і не тонув. При цьому він ледь помітно покачував боками. Приманка, звичайно, має високочастотну гру, але в даний момент риба не хотіла такої. І от буквально з третьої проводки я ловлю красивого першого трофейного головня в 2016 році.

До речі, риба ранньою весною ще досить квола. Перший удар в неї досить сильний, але потім головень практично не опирається. Тому доставити його до берега – справа часу.

За квітень місяць мені вдалось впіймати три головня біля кілограма та до десятка в районі півкіло. Дрібна риба на такий воблер не реагувала. Вірніше реагувала, але слабо і лише буцала його. В принципі, місяцем квітнем я був більш ніж задоволений. А попереду же травень – козирна пора в ловлі головня.

Ніяких жуків. Травень – червень

Ох, які ж я надії покладав на ці два місяці! Згадував свої подвиги на малих річках, де трофейний головень міг атакувати воблер, який ще не приводнився навіть. Як вперемішку з хрущами голодна риба збирала з поверхні і твої приманки. Краса та й годі. А в 2016 році чекав конкретний облом.

По-перше, біля Дністра я фактично і не спостерігав хрущів. По-друге, риба їх не збирала з поверхні, що мене дуже здивувало. Що ж сталось? Чому поведінка головня в цьому році стала не прогнозованою? Я не міг заспокоїтись, поки для себе не знайшов відповіді на ці запитання.

На мою думку вся справа в наших останніх зимах. Чому? А от за 2 роки точно я не пам’ятаю нормального льодоходу, коли лід зчісував на береговій лінії траву, молоді паростки дерев і т.д. Це привело до багатьох змін в функціонуванні ріки. Один з моментів – тотальне збільшення трави на дні водойми. Раніше я її не пам’ятаю, а зараз все каміння покрите зеленими і слизькими нитками. Так от, головень харчувався водоростями в той час коли мав жерти хрущів. Це доводили повні животики в риби, з якої просто капала зелена маса, коли брав цю рибу в руки.

Ловля головня спінінгом Yamaga

Що ж, все сумно. Але ж здаватись не потрібно ні за яких умов. Тому я продовжував шукати ключик до шлунку головня, розуміючи, що йому просто начхати на штучні приманки, коли під плавниками повно салату.

Як годиться мисливцю за трофеями я ходив і полоскав порівняно великі воблери в 45-50мм. Я тоді мав надію, що головень почне нереститись і ловитись скоріше тому, що буде відганяти загрозу від гнізда, аніж з голоду. Так, декілька ударів на такі великі приманки я отримав, але результату не було.

Далі було кардинальне зменшення приманки. В рух пішли все ті ж коливалки мінімальної ваги, які виручили самої ранньої весни. Так, вони приносили рибу, але розмір мене зовсім не радував. Після фактично трофейного квітня в травні-червні ловити головня по 100 грамів якось не хотілось. Так, можна було б переключитись на іншу рибу. Але от судак до нас не дійшов на нерест, через, як мені стало відомо пізніше, перекритий внизу сітками Дністер. А окунь? А окунь ще в квітні місяці кудись пропав. Щуки в нас практично немає. Поплавки, фідери – не моя тема.

Та все ж я знайшов місця, де риба реагувала на воблери і підібрав парочку моделей, які приносили успіх. Отже, спершу про місця.

Спінінг на головня

Головень вже покинув місця зі спокійною водою. Там, де він ловився раніше, царила тишина. Тому я почав шукати його по перекатах. І от на відрізку кілометрів так три я знайшов аж один перекат, де головень ловився більш-менш стабільно. Чим він відрізнявся від інших?

По-перше, перекат починався з затяжної коси. Тобто ця коса поступово ховалась під водою і зникала в глибині. І ближче до берега спостерігалась невеличка смуга зі стоячою водою. Там пасся мальок. Можливо саме тут головень і харчувався рибою, а в нас на Дністрі це нормальне явище круглий рік, і тому реагував на воблери.

[adsense]

По-друге, течія тут на перекаті була ну дуже швидкою. Як мені тоді здалось, саме швидка вода ховала в собі голодного до чогось іншого ніж трава головня. На більш тихих перекатах я рибу бачив, але вона була пасивна щодо моїх приманок.

По-третє, на дні цього перекату було багато достойних валунів. Головень таке любить. Є де сховатись і підстерегти свою здобич. Саме на цьому перекаті в період травня і червня мені вдалось половити багато головня біля півкіло і впіймати штуки три «кілушок». Які приманки мені в цьому допомогли?

Головень на воблер

Так, тут не кожна приманка підійшла би. Як я вже писав, на мою думку головень в цьому місці харчувався молоддю риб, тому воблер мав бути відповідним. Тут не підходили класичні кренки, хоч вони і дуже круто працюють на Дністрі. Треба було в коробці шукати приманки мінноу.

Вибір мій був цілком логічним. Першим в бій відправив Zip Baits Rigge 35F. Це просто магічний воблер. Він може зробити результат там, де інші моделі взагалі мовчали. Це стосується передусім ловлі головня і дуже часто актуально в ловлі окуня на воблери. Цікаво, що його малі розміри дуже часто провокують і трофейну рибу. Рівномірна проводка проти течії з невеликими зависаннями – козир в рукаві мислився за головнями. Rigge працював як швейцарський годинник.

Rigge 35 для головня

Але треба враховувати і вартість такої цяцьки, адже приманки Zip Baits далеко не дешеві. Тому я в плані експерименту шукав якийсь бюджетний варіант для подібних умов, який пізніше зможу порадити широкому колу рибалок. І я знайшов його.

Справжнім відкриттям сезону для мене став воблер Usami Shikima 35SP-SR. Виробник його називає кренком, а я б радше сказав, що це шед. Ця приманка з травня місяця в мене стабільно ловила головня. Часто попадав навіть дрібний жерех, а в кінці літа і судачок. Цікаво, що саме Shikima в мене став найбільш стабільним воблером 2016-го року. Якщо інші робочі моделі ловили в певний період, то дана модель ставилась і працювала постійно. Так, основна маса головня, як і у випадку з Rigge була в районі 300-500 грамів, але кілограмових «лобатих» ці вобл ери підіймали також.

Головень на малий шед

Затишшя перед бурею і сама буря. Липень — вересень

Чесно кажучи, хоч і результату в травні-червні досягти вдалось, особливих надій на продовження сезону я не плекав. Рівень води в Дністрі катастрофічно знизився. Суха зима, посушливе літо, черпалка нижче по течії і т.д. Ріку можна було по коліна перейти. Насправді це біда і її треба вирішувати, але…

Але я не покладаючи рук шукав головня в Дністрі, який перетворювався на струмок. Все ті ж приманки на старих місцях мені в липні приносили рибу стабільно. Але розмір її був явно не той, який би хотілось. Риби до 300 грам я бачив багато. А де «пацючки»? За весь липень, якщо не зраджує пам’ять, я не бачив жодного в себе на гачку. Та й не чув, щоб хтось ловив.

Самим цікавим періодом в липні для мене став той час, коли дрібний головень харчувався мухами з поверхні. Декілька днів підряд він просто шикарно ловився на поверхневу приманку Smith Towadi. Виходи риби на волкер просто задаровують, адже ти бачиш це все на свої очі. Дуже круто!

Ловля головня на Smith Towadi

Але кожен новий день, тиждень, місяць, рік приносить нову надію. І от дійшло приблизно до середини серпня. В моїй коробці з’явився свіжий боєць – Jackson Komachi 45S, який за короткий період часу вибився в лідери по ловлі головня. Було зрозуміло, що ця риба вже повним ходом їсть собі подібних. Мінноу вийшли вперед. Почався новий період трофейного головня.

Так от, по аналогії з розділом вище спробую описати місця, яких тримався головень, здам приманки і проводки, які в мене працювали найкраще. А головень, до речі, був солідний. В загальному за період з середини серпня і практично до кінця вересня (поки не пішло похолодання) було впіймано чотири головня в районі 1.5кг, багато «кілушок» і дуже багато більш дрібного.

Знову ж таки головень дещо змінив свої улюблені місця. Тепер треба було шукати не стрімкі перекати чи заводі зі стоячою водою. Треба було знайти місце, де порівняно стабільна і тиха вода впиралась в невелику мілину і на декілька метрів пришвидшувала свій хід. Мілиною міг слугувати також великий валун або декілька таких каменів. Обов’язковим фактором була наявність більш менш швидкої течії за мілиною, якої було б достатньо, щоб «завести» воблер навіть на місці.

Крупный голавль на воблер

Цікаво було і з проводкою. Справа в тому, що на Дністрі головень завжди поважав рівномірну проводку. Треба було варіювати тільки її швидкість і можливо вносити в процес паузи. А от зараз обов’язковим моментом будь-якої проводки були додаткові ривки. Раніше такі маніпуляції мені результату не приносили, а тут без них ніяк. Або твічиш приманку, або йди додому.

Що було ще цікавого? Впіймати головня, стягуючи приманку вниз по течії, було неможливо. Тільки проти води. Тільки з «заведеним» воблером. Тільки з додатковими ривками. Часто риба атакувала приманку в той момент, коли ти збираєшся зробити наступний ривок.

[adsense]

Було дуже цікаво і азартно. Врахуємо ще те, що риба під кінець літа куди активніша, аніж навесні чи в літню спеку. Плюс на течії твій опонент куди сильніший, аніж в стоячій воді. Боротьба з кожним головнем приносила масу емоцій. Це було реально незабутньо.

А що по приманках? Як я вже казав, розкусити тему мені допоміг Komachi. Він же був безпощадно вкрадений пізніше якимось річковим монстром. І цей ж воблер змусив мене поставити і повірити в Yo-Zuri L-Minnow 44. Три роки я до цього йшов і на кінець прийшов.

L-Minnow став хітом кінця літа. Саме на нього вдалось зловити найбільше трофейних головнів в сезоні 2016. Траплялось, що реагував на цю приманку і достойний окунь. Працювали також важкі коливалки, які непогано ловили як головня, так і окуня. Та все ж вони йшли в бій лише тоді, коли треба було закинути приманку максимально далеко. У всіх інших випадках залізо явно програвало воблеру від Yo-Zuri.

Легендарный воблер L-Minnow

Холод = голод. Жовтень

З настанням холодів рибка старається наїстись і поплисти на ямки, де і буде зимувати. Не є виключенням і головень. Але в нього цей процес на Дністрі проходить скоріше, аніж у іншої хижої риби. Цікавий момент в цьому сезоні був у мене саме з настанням холодної і дощової погоди.

Виходив ловити окуня на джиг. На гачку приманки в 2-3 дюйми. Удари є, але риба не сідає. Вирішую змінити приманку на маленький твістер і зразу ж ловлю головня грам 200. Потім ще одного, і ще одного, і ще… Міняю силікон – клює далі! В той день на джиг було впіймано 17 головнів,а на воблер і коливалку лише 3. При цьому саме джиг риба атакувала активніше і реалізація саме з силіконовою приманкою була найбільшою. І ловив я головня не на ямі, а на перекаті. От і думай тепер, що йому подати і як.

Ловля головня на джиг

Основна вага головня в той день була грамів 400, хоча попадали і менші і більші. Хоч та риболовля мене в дечому і спантеличила, але стала дуже крутим завершенням сезону 2016 по ловлі головня на Дністрі. Чому закінченням? Та тому, що вже стабільної і цілеспрямованої ловлі цієї риби в поточному році не буде.


На цьому хочеться відкланятись і завершити свою розповідь. Сезоном 2016 по лволі головня на Дністрі я більш ніж задоволений. Вдалось потримати не одну трофейну рибку і закарбувати в пам’яті ці неймовірні моменти. Думаю, що досвід цього сезону допоможе і надалі досягати хороших результатів на рідній річці Дністер.

2 комментария “Ловля головня на Дністрі. Аналіз сезону 2016”

    • Василь Білокінський

Оставьте комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Optionally add an image (JPEG only)

Следи за новостями

Подпишись на обновления в наших публикаций и получай уведомления об обновлении контента на свой E-mail

Введите свой E-mail