Спінінг в процесі ловлі

Все відносно. Яким поняттям ми приділяємо забагато уваги?

Останнім часом мені задають багато запитань з приводу самих різних аспектів спінінгової ловлі. В основному вони стосуються ультралайта. І я помітив, що люди забагато уваги приділяють різним нюансам, які начебто і важливі, але настільки відносні, що голову цим забивати собі не варто. Тому я і вирішив написати невеличку статтю, в які планую висловити свою суб’єктивну думку щодо ряду подібних моментів і пояснити, чому я не вважаю їх настільки вирішальними в риболовлі, як це прийнято рахувати загалом.

«Чуйка» спінінга

Спінінг для твічу

Для мене цей момент є найбільш резонансним. Всі навкруги торочать про магічну властивість спінінгів – «чуйку». Так, з спінінгом, який не буде відчувати рибу і не дасть прочитати проводку нема що робити на водоймі. Вірніше, ловити таким інструментом цілком можливо, але робити це стабільно і вдало дуже і дуже проблематично. Але є одне але.

Давайте розберемось, чого ми чекаємо від спінінга загалом в плані чутливості? По-перше, ми маємо відчувати будь-який контакт з рибою, навіть пасивною. Хоча, може і відкрию секрет, але дуже часто ми відчуваємо цей контакт не в момент паузи, коли його очікуємо, а на фазі продовження проводки після цієї паузи. І зазвичай тоді риба або сидить на гачку, або ж «катається на хвості». І тоді ми вже її підсікаємо. Риба на той момент вже почала жувати вашу приманку і все залежить лише від того, наскільки вона настроєна з’їсти свою жертву. Не повірю коли мені скажуть, що жодного разу такого не бувало, бо в когось дуже чутливий спінінг. Мені вдалось потримати не один інструмент і зі всіма траплялись подібні моменти.

По-друге, ми маємо читати дно за допомогою того ж інструменту. В ідеалі він має показувати нам всі нерівності рельєфу рухами вершинки. Але цей момент не відношу до чутливості. Також він мав би передавати «в руку» контакт з дном чи іншими перешкодами на дні. Але такого ефекту ми не доб’ємось на м’якому дні, де всі ловлять дуже часто. Не відчуємо ми удару, коли на дні багато намулу, я в це не вірю.

[adsense]

Отже, ми повинні відчувати контакт з дном і з рибою. Це самі головні аспекти «чуйки». І часто вони нівелюються з тих чи інших причин. Згідні? Тому запитайте себе чесно, а чи якийсь спінінг на 100% передавав вам всі подібні контакти? Я погоджуюсь, що є вудлища, які взагалі не передають такі моменти. Погоджусь, що є ті, які з цим можуть впоратись лише частково. Але скажу, що в спінінгів з бюджетного сегменту вище, скажімо, 150 доларів ця магічна «чуйка» добре виражена практично у всіх.

Мені було комфортно ловити як Major Craft AIRock так і Tict Ice Cube чи Yamaga Blanks Blue Current. Різниця в їх цінах є досить велика. Так, на твердому дні, а на камінні і поготів, ми будемо відчувати чіткий удар через бланк. А коли ми поставимо вольфрам, якщо це стосується джигової ловлі, так взагалі.

Я не буду зачіпати глибоко ловлю в товщі води воблерами чи іншими приманками, бо тут чутливість спінінга повинна просто відтворити удар риби по приманці, який зазвичай чіткий, бо хижак наперед націлений з’їсти свою жертву. Виключення – моменти, коли риба відганяє від певного місця якусь загрозу. Тоді вона може просто буцати приманку. Також ми повинні відчувати збій в грі приманки, коли вона зачіпає якесь сміття, траву, тощо. Але ті ж спінінги, про які я писав вище, з легкістю впораються з такими завданнями.

Тому я вважаю поняття «чуйки» відносним. Якщо спінінг здатен передати контакт приманки з перешкодами, дном чи рибою, він вже є чутливим і цілком відповідає нашим вимогам. Десь це буде відчуватись дещо дзвінкіше через, скажімо, «сухий» бланк, десь більш приглушено. Але відчуватись буде. І тут справа звички. Плюс, в кожного свої руки, які здатні відчувати по-своєму. А «чуйку» виміряти якою величиною на мою думку нереально. Тому коли мене запитують: «Як чуйка у спінінга?», — я відповідаю: «Рибу чути, дно читає».

«Їстівність» силікону

Імітація рака для ловлі окуня

Черговий момент, якому дуже багато людей надають занадто важливе значення. Чесно, сам колись був впевнений, що «с’єдобка» — магічна штука, яка сама ловить рибу, а простий силікон – повний відстій. Але, все приходить з практикою.

Коли на ринку можна було зустріти лише звичайні силіконові приманки, всі успішно ловили на них. Я не скажу, що я тоді займався спінінговою ловлею, але інколи виходив на Дністер прокрутити рівномірною проводкою «зелену рибку» і ловив при цьому хижака. І він радо жер цю приманку і не питав, чому в ній немає солі, запаху і ще якихось речовин. Скажете, що тоді і риби було більше. Так, та все ж в плані смаків риби мало що помінялось.

Я не скажу, що їстівність – останній фактор. Ні. Цей ефект все ж дає деякі свої плюси, але вони не критичні. Як на мене, головне в ловлі на силіконові приманки – правильно подати рибі цю приманку. Зрозуміло, що імітація має бути м’ягкою, щоб риба могла її прокусити і т.д. І коли ми правильно подаємо хижаку навіть просту силіконову приманку, вона з радістю на неї відреагує і спробує з’їсти.

Скажу, що на сьогоднішній день моєю улюбленою приманкою, особливо при ловлі окуня, є твістер Mann’s, який точно не насичений солями та іншими речовинами. Він просто добре збирає рибу.

[adsense]

Багато хто скаже, що фактор їстівності впливає на те, наскільки жадно риба їсть приманку. Можливо воно і так, але, знову ж таки, не критично. Коли ми ловимо на кількість за якийсь період часу, то це важливо. Для прикладу, це може бути на змаганнях. При любительській ловлі – не дуже. Та на тих же змаганнях вдавалось показувати хороші результати і на простий силікон. Тому то і все відносно.

Хвилинку про всілякі речовини в гелях чи спреях. Чи вони працюють? Частково і також відносно. Є моменти, коли вони допомагають, але це буває далеко не завжди.

Отже, важливість їстівності силікону для мене також є відносним. Головне – подача приманки. Хоча я не стверджую, що треба ловити виключно на звичайний силікон. В арсеналі варто мати і «с’єдобку» і навіть спеціальні речовини для обробки приманки безпосередньо на риболовлі.

Дрібний розмір гачка

Судак на дрібний твістер

Тут питання, до речі, спірне. Говорити буду лише про ловлю на мікро джиг невеликої риби. Тут я змінив свою думку дуже сильно.

Справа в тому, коли я починав свою практику в змаганнях з берегового спінінгу, де в нас основною здобиччю є дрібний окунь, був впевнений, що дрібний гачок є дуже хорошим рішенням, бо краще проходить з приманкою в пащу рибі і там надійно засікає її.

На сьогоднішній день я вкрай рідко, а може і ніколи, не користуюсь гачками 12 номеру і нижче по Owner. Не бачу в цьому сенсу. Окунь, навіть дрібний, має дуже велику пащу, в яку пролізе великий гачок. Більш важливо, щоб риба була настроєна дожувати приманку до цього гачка. В мене окунь в 10-15 грам прекрасно сідає на гачки 10 і навіть 8 номеру по тому ж Owner.

Щодо мормишок говорити взагалі не буду. Я викинув з своєї голови таку ловлю в принципі і повертатись до неї не хочу. Так, це варіант зловити хоч щось, коли взагалі не клює. Та я радше буду ловити на шарніри в 1-1.5 грами, аніж мучити себе оснастками по 0.2-0.5 грами. Це, можна сказати, стало моїм принципом.

Згадую Кубок України 2015. Там я ловив на вагу в 2 грами і 8 гачок, на якому висіла приманка White Bait. Виглядало це дуже смішно, але дрібного окуня ловило. Так, тоді я результату високого не показав, але рибу ловив справно. Згадав це в плані відносності розміру гачка щодо розміру приманки. Тому, коли мені в магазині кажуть: «А під цю приманку я б радив ще саме такий гачок, і ніякий інший», — я просто посміхаюсь і кажу що не треба.

Товщина і бренд флюрокарбону

Дрібний окунь на великий силікон

Це такий цікавий момент. Люди купують дорогі шнури, волосінь і флюрокарбон. Дотримуються принципу, що велика вартість підтверджує високу якість. Так. Це правда. Але це виправдано тільки у випадку, коли продукт намотується на котушку як основа. В плані повідків з флюрокарбону я б не радив морочити собі голову.

Флюрокарбон для повідків – розхідний матеріал і не більше. То чи варто за нього платити шалені гроші? На мою думку – ні. Що ми виграємо з дорогим продуктом? По великому рахунку нічого критичного. Флюр має знівелювати видимість лінії перед приманкою, а також захистити від абразиву. Це, на мою думку, головні його завдання.

[adsense]

Отже, якщо це й справді флюрокарбон, а не чорна волосінь, то він буде невидимим чи практично невидимим при будь-якій ціні. Стійкість до абразиву? Всі продукти більш-менш витримують при контакті з різними перешкодами. А тепер беремо знову до уваги, що це розхідний матеріал. Чи не простіше купити більш дешевий матеріал, який витримає на 1-2 проводки менше, аніж заплатити більше? Все одно з часом доведеться в’язати новий поводок.

Що стосується ловлі щуки і флюрокарбонових повідків, то тут стверджувати не буду. Коли ловлю цілеспрямовано щуку, завжди ставлю метал, а на флюрокарбон не дивлюсь навіть.

І ще, щодо товщини флюрокарбонового повідка. Як на мене, то окуню все одно чи у вас стоїть діаметр 0.14мм чи 0.26, якщо флюр і справді невидимий під водою. Тут різниця лише в тому, наскільки швидко приманка буде опускатись на дно, бо більш товстий продукт буде більше парусити в воді. Але ж не можна сказати, що це є лише поганим фактором. Інколи саме зависання в товщі дає класний результат.

На сьогоднішній день зупинився на флюрокарбоні Sunline Basic FC і розумію, що він мені підходить навіть дуже. Весь сезон любительської ловлі відловив на діаметр 0.26 і не жалку. На змаганнях в пару з таким розміром використовував ще 0.16 на малих вагах, бо була потреба в більш швидкому падінні приманки.


От такі штуки я собі нагадав сьогодні і вирішив висловити свою думку щодо них. Повторюсь, що вона є суб’єктивною і опирається лише на мій власний досвід в ловлі хижака. Кожен для себе робить свої висновки. Але я думаю, що хтось після цієї статті може перевірити мої припущення і погодитись з ними, знайшовши для себе нюанси, які покращать результати в полюванні на хижака.

6 комментариев “Все відносно. Яким поняттям ми приділяємо забагато уваги?”

    • Василь Білокінський
    • Василь Білокінський
        • Василь Білокінський

Оставьте комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Optionally add an image (JPEG only)

Следи за новостями

Подпишись на обновления в наших публикаций и получай уведомления об обновлении контента на свой E-mail

Введите свой E-mail